BASİT ELEKTRİK MOTORU NASIL YAPILIR??

 

DENEY ADI: Elektril motoru yapımı

MALZEMELER:1-pil

                              2-mıknatıs

                              3-bakır kablo

                               4-çengelli iğne(2 adet)

                              5-köpük

 

                RAPOR

 

 

Deneyimize başlamadan önce bu deneyi neden ve nasıl yaptığımız hakkında biraz bilgi edinelim.Bu yaptığımız deneyde elektrik motorlarının çalışma prensibini ve manyetizma konularını işledik. Elektrik motorları, elektro magnetik kuvvetin etkisiyle çalışır. Devreye elektrik akımı verildiğinde bu akım fırçalar yardımıyla toplaçlara, toplaçlardan da akım makarasına geçer. Akım makarası elektrik akımının etkisiyle mıknatıslık özeliği kazanır ve N, S olmak üzere iki kutbu oluşur. Bu kutuplara (kutuplar arasında oluşan magnetik alana), statorun oluşturduğu magnetik alan etki ederek yani elektro magnetik kuvvet uygulayarak aynı kutupların birbirini itmesi, zıt kutupların birbirini çekmesi prensibine göre akım makarasının dönmesini sağlar.

         Bu kadar bilgi edindikten sonra ilk önce akım makarasını elde etmek için bakır kablomuzu herhangi bir  silindirik şeyin üzerinde 10-15 tur dolayıp bir sarım elde ettik.Elde ettiğimiz sarımı iki ucu açık kalacak şekilde sardığımız düzlemden çıkardık ve bu uçları üzerinde dönmesini sağlayan iki kabloya bağladık.Bu işlemi sıkıca yaparak sarımımızın dağılmamasını sağladık.Karşılıklı olarak köpüğe batırdığımız çengelli iğnelere bu sarımımızı monte ettik ve sarımımızı hemen mıknatısın üstüne değmeyecek şekilde yerleştirdik.Daha sonra iki kablo yardımıyla pilden aldığımız akımı çengelli iğnelere verdik.Bu işlemden sonra elektrik motorumuz kullanıma hazır oldu.Sadece ufak bir darbeyle sarımımızı oynatıp deneyimizin çalıştığını gözlemleyebiliriz.

            Aşağıda resimlerle nasıl bir elektrik motoru yapıldığını  anlayabiliriz:

 


Özetle bu deneyimizde; elektrik motorlarının çalışma prensiplerini bir kez daha kanıtlamış olduk ve deneyimizi başarıyla gerçekleştirdik.Elektrik motorlarının elektrik enerjisini mekanik enerjiye dönüştürdüğünü inceledik.

 

 

 

                                                                                        

 

 

                                                                                         EKLEYEN:[RASİM AKIN SEVİMLİ]

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !